پرسشنامه گرایش به ازدواج سفید

نوشته شده توسط : · آگوست 24, 2017 · · تعداد بازدید: 44 ·

هدف: ارزیابی میزان گرایش افراد به ازدواج سفید

تعداد سوال: 14

شیوه نمره گذاری: دارد

تفسیر: دارد

منبع: محقق ساخته

نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 5500 تومان

خرید فایل

هدف: بررسی عوامل موثر بر همکاری دانشگاه و صنعت (عوامل مالی، عوامل فرهنگی و اجتماعی، عوامل آموزشی، عوامل مدیریتی، عوامل ساختاری)

پرسشنامه گرایش به ازدواج سفید

توجه: با توجه به اینکه اغلب محصولات این سایت حاصل تلاش های بدون وقفه تیم ترم آخر می باشد، هر گونه کپی برداری از مطالب سایت به صورت جدی پیگرد قانونی خواهد داشت.

مطالب مرتبط:

1- پرسشنامه نگرش به ازدواج سفید

ازدواج سفید چیست؟

اصطلاح ازدواج سفید دو کاربرد متفاوت نو و کهن دارد :
کاربرد نو نمونه فارسی زبان آن می‌باشد که «ازدواج سفید» (و گاهی ازدواج سپید) برای توصیف زندگی مشترک بدون ازدواج رسمی ست[۱](که نباید با ازدواج عرفی یا ازدواج حقوق مشترک اشتباه گرفته شود[نکته ۱]). دو تعریف متفاوت از این زندگی مشترک وجود دارد:

 1. در ایران گروهی می‌گویند مقصود از ازدواج سفید آن است که زوجین بدون عقد نکاح اقدام به ازدواج و تشکیل زندگی مشترک می‌کنند.[۲] امامنابع فارسی زبان آلمان زندگی مشترک بدون ازدواج یا ازدواج سفید را پیش‌زمینه‌ای برای بسیاری از ازدواج‌های رسمی مطرح می‌کنند.[۳]
 2. همچنین گروه دیگر در ایران آن را معادل زندگی مشترک بدون ازدواج یا هم‌باشی تعریف می‌کنند[۴][۵] (البته نه تعریف گسترده‌تر آن که به معنی هم‌زیستی ست بلکه تعریف محدود به زندگی مشترک زناشویی بدون ازدواج که طرفین همدیگر را همسر و متعهد به یکدیگر نمی‌دانند)

به دلیل برداشت اشتباه عموم ممکن است که ازدواج سفید به اشتباه برای موارد به کار برده شود که صحیح نیست:

 • ازدواج حقوق مشترک (یا ازدواج عرفی) فقط مختص کشورهایی‌ست که در واقع، کامن لا (حقوق مشترک) را اجرا می‌کنند (فقط در صورتی که تشکیل این نوع زندگی در آن کشورها یا ایالت‌ها باشد، در دیگر نقاط جهان نیز مورد تأیید خواهد بود). این نوع ازدواج بیشتر با هم‌باشی اشتباه گرفته می‌شود اگر چه نوعی از هم‌باشی هست اما به دلیل قوانین عرفی کشور مربوطه پشتوانه حقوقی و قانونی دارد. برای مثال در فنلاند زندگی مشترک بدون ازدواج رسمی با عنوان «Common-law Relationship» مطرح شده است[۹] که نباید با هم‌باشی اشتباه گرفته شود زیرا مسئولیت‌ها، مسائل قانونی و حقوقی در ازدواج کامن‌لا که ثبت دولتی یا مذهبی ندارد کاملاً با هم‌باشی متفاوت است اما به دلیل اینکه ازدواج حقوق مشترک در ایران رسمی نیست، برداشت جامعه فارسی زبان از زندگی مشترک بدون ازدواج (عنوانی که در فنلاند مطرح می‌شود) با هم‌باشی یکسان است.
 • نکاح عرفی یا ازدواج شرعی اسلامی ثبت نشده معمولا در مناطق عرب‌نشین خلیج فارس رایج است نباید با ازدواج سفید که یک تعریف نو در فارسی است اشتباه گرفته شود.

گفتگو2 دیدگاه در پاسخ به این موضوع

 1. محبوبه شریفی گفت:

  سلام من پرسشنامه گرایش به ازدواج سفید را از شما خریداری کردم ولی متاسفانه روایی و پایایی دقیقی نداشت
  باید چکار کنم؟

  • ترم آخر گفت:

   سرکار خانم شریفی با سلام
   با تشکراز اعتماد شما
   همانطور که در توضیح پرسشنامه قید شده است، این پرسشنامه محقق ساخته بوده و پرسشنامه های محقق ساخته فاقد روایی و پایایی هستند. اما هیچ جای نگرانی نیست. وقتی که این پرسشنامه به تایید استاد راهنما و مشاورتون رسید، خود به خود روایی صوری و محتوایی پرسشنامه تایید می شود (در پایان نامه قید شود با استفاده از نظر چند تن از اساتید). برای پایایی آن نیز شما وقتی برای تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه تون در فصل چهارم اطلاعات پرسشنامه ها رو وارد spss می نمائید، علاوه بر آزمون های آماری یک آزمون آلفای کرونباخ بگیرید که کاری بسیار ساده است (تنها یک تیک است) و عدد گزارش شده را به عنوان پایایی آن گزارش فرمائید. حسن این کار این است که کسانی که بعد از شما از این پرسشنامه استفاده می کنند، شما را به عنوان منبع این پرسشنامه گزارش خواهند کرد. اگر سوال دیگری بود در خدمت شما خواهر گرامی خواهیم بود.
   با تشکر
   ترم آخر

اضافه کردن نظر

به ترم آخر امتیاز دهید: